Opis projektu
Cysterna będzie służyła do transportu i dystrybucji wody pitnej w przypadku przerw w dostawie wody spowodowanej pracami na sieci wodociągowej oraz awariami. Cysterna będzie mogła być również wykorzystywana na piknikach, wydarzeniach sportowych oraz imprezach plenerowych. Dzięki przystosowaniu do transportu za pomocą haka samochodowego będzie mogła być przewożona w wybrane miejsce
Uzasadnienie realizacji projektu
Głównym celem będzie zaopatrzenie mieszkańców Sulejówka w wodę pitną, w przypadku awarii sieci wodociągowej, prac na sieci i konieczności przerwania ciągłości dostaw wody.
Status projektu
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Projekt nie spełnia kryterium ogólnodostępności tj. nie umożliwi korzystania z efektu jego realizacji ogółowi mieszkańcom, przez co nie spełnia wymagań określonych w §5 ust.4 uchwały nr XIII/89/2025 Rady Miasta Sulejówek z dnia 20 lutego 2025 r. w sprawie konsultacji społecznych w formie budżetu obywatelskiego oraz wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego Miasta Sulejówek.
Zgodnie z zapisami w/w uchwały za spełnienie warunku ogólnodostępności uważa się w przypadku projektów inwestycyjnych – udostępnienie efektów realizacji projektu wszystkim zainteresowanym mieszkańcom w wymiarze co najmniej 30 godzin tygodniowo, pomiędzy godz. 6:00-22:00. Ogólnodostępność oznacza zapewnienie możliwości czerpania korzyści z efektów realizacji projektu na równych prawach wszystkim mieszkańcom, w tym także tym, którzy nie korzystają systematycznie z oferty podmiotu administrującego nieruchomością, objętą realizacją projektu z budżetu obywatelskiego. W projekcie zapisano, że: „Cysterna do transportu i dystrybucji wody pitnej o poj.20001, na przyczepce dwuosiowej z zaczepem kulowym do samochodu będzie służyła do transportu i dystrybucji wody pitnej w przypadku przerw w dostawie wody spowodowanej pracami na sieci wodociągowej oraz awariami. Głównym celem będzie zaopatrzenie mieszkańców Sulejówka w wodę pitną, w przypadku awarii sieci wodociągowej, prac na sieci i konieczności przerwania ciągłości dostaw wody.”. Projekt zakłada zakup mobilnej cysterny do wody pitnej, która ma być wykorzystywana: w przypadku awarii sieci wodociągowej, podczas prac modernizacyjnych, przy okazji imprez plenerowych i wydarzeń sportowych. Tymczasem warunek ogólnodostępności wymaga, aby efekty projektu były dostępne regularnie, w ustalonych godzinach i dniach tygodnia – minimum 30 godzin tygodniowo. Projekt tego nie zapewnia – dostęp do wody z cysterny: będzie incydentalny i uzależniony od wystąpienia sytuacji kryzysowych lub organizacji wydarzeń, nie będzie możliwy w sposób ciągły ani dla każdego zainteresowanego mieszkańca o dowolnej porze w określonych godzinach.