Opis projektu
Celem projektu jest zakup książek, a tym samym zaspokojenie potrzeb czytelniczych, mieszkańców Sulejówka niezależnie od ich wieku czy statusu społecznego. Z zakupionych zbiorów będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Pozyskane środki zostaną podzielone pomiędzy trzy placówki biblioteczne. Dobór zakupionych pozycji będzie związany z potrzebami czytelników korzystających z usług biblioteki głównej oraz filii bibliotecznych. Dofinansowanie z Budżetu Obywatelskiego pozwoli w większym stopniu realizować zakupy nowości zgodnie z oczekiwaniami czytelników. Sami czytelnicy mogą zgłaszać propozycje zakupu nowości wydawniczych. Z funduszy uzyskanych dzięki projektowi zostaną zakupione:
- pozycje beletrystyczne,
- popularnonaukowe,
- pozycje z dużą czcionką dla osób słabowidzących,
- książki dla dzieci i młodzieży, w tym lektury.
Projekt ten skierowany jest do szerokiego grona odbiorców - mieszkańców, a zwłaszcza do rodzin z dziećmi oraz młodzieży, studentów, osób starszych, a także do osób z niepełnosprawnościami, w tym słabowidzących.
Ponadto środki pozwoliłyby na zakup trzech teatrzyków kamishibai wraz bajkami obrazkowymi do zajęć z najmłodszymi czytelnikami i grupami szkolno-przedszkolnymi.
Biblioteki są ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców miasta, a korzystanie ze zbiorów jest bezpłatne.
Uzasadnienie realizacji projektu
Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać wszyscy mieszkańcy. Są ogólnodostępne. Rynek wydawniczy w Polsce działa prężnie i co roku ukazuje się kilka tysięcy nowych tytułów. Biblioteka stara się uzupełniać swoje zbiory, aby każdy miał dostęp, chociaż do części tej oferty wydawniczej. Dofinansowanie z Budżetu Obywatelskiego pozwoli zrealizować zakupy nowości zgodnie z oczekiwaniami czytelników. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie zainteresowania mieszkańców literaturą, kształcenie nawyków i gustów literackich, poszerzaniem ogólnej wiedzy. Czytanie rozwija wyobraźnię, wpływa na kreatywność i ułatwia integrację w obrębie lokalnej społeczności. Sulejówek się rozwija. Powstają nowe osiedla, zwiększa się liczba mieszkańców.
Zapewnienie mieszkańcom dostępu do kultury, literatury powinno być kluczowym elementem rozwoju miasta. Czytanie służy rozwojowi intelektualnemu niezależnie od wieku, rozwija emocjonalnie, poszerza zasób słów oraz dostarcza rozrywki i przyjemności.
Bezpośredni i bezpłatny dostęp do literatury ma znaczący wpływ na rozwój i funkcjonowanie człowieka, w tym dzieci. W czasie rosnącej inflacji i wzrostu cen, zakup nowości i wznowień wydawniczych do bibliotek pozwoli wyjść naprzeciw oczekiwaniom i zaspokoić potrzeby czytelnicze mieszkańców. Dla coraz większej ilości osób biblioteki są jedynym miejscem dostępu do literatury pięknej i popularnonaukowej. Poprzez darmowe udostępnianie zbiorów przeciwdziałają one wykluczeniu społecznemu i informacyjnemu społeczeństwa. Środki z Budżetu Obywatelskiego pomogą zaktywizować mieszkańców w każdym wieku i podnieść poziom czytelnictwa.
Status projektu
Zweryfikowany pozytywnie