Opis projektu
Przedmiotem projektu jest wzmocnienie posadowienia i ścian nośnych budynku hufca zlokalizowanego przy 3-go Maja 21 w Sulejówku, którego właścicielem jest Miasto Sulejówek. Projekt obejmuje także prace związane z odtworzeniem izolacji przeciwwilgociowej ścian zewnętrznych budynku oraz ich ocieplenie, także odtworzenie opaski betonowej wokół budynku. Założeniem projektowym jest wzmocnienie konstrukcji obiektu w celu wyeliminowania dalszego powstawania rys na ścianach nośnych budynku. Zakłada się następujące etapowanie prac:
1. Wzmocnienie ścian budynku poprzez montaż ściągów w poziomie stropu nad parterem.
2. Wzmocnienie nadproża okiennego w sąsiedztwie wejścia do budynku.
3. Sukcesywne wykonanie prac związanych z podbijaniem fundamentów w odcinkach nie dłuższych niż 1m przy równoczesnym podbiciu co 4 odcinek.
4. Wykonanie izolacji przeciwwilgociowej poziomej i pionowej ścian fundamentowych przy zachowaniu etapowania robót.
5. Wykonanie izolacji termicznej ścian fundamentowych przy zachowaniu etapowania robót.
6. Odtworzenie opaski żelbetowej wokół budynku.
Hufiec ZHP Sulejówek powstał w 1975 roku. Dwa lata później przyjął imię harcerskiego Batalionu „Zośka”, co w ówczesnych realiach politycznych było precedensem na skalę ogólnopolską.
W latach ’80, po wielu latach starań oraz dzięki aktywności społecznej instruktorów na forum Sulejówka, hufcowi udało się pozyskać nieruchomość z zasobów miejskich w formie użyczenia. Własnym sumptem obiekt został wtedy przygotowany do pełnienia funkcji siedziby. Od tego czasu najważniejsze wydarzenia związane z działalnością harcerską w Sulejówku odbywają się przy ul. 3 Maja 21.
Dziś Hufiec ZHP Sulejówek jest nowoczesną, nastawioną na młodego człowieka organizacją. Aktywnie współpracujemy z Miastem Sulejówkiem, ale również m. in. z Muzeum Józefa Piłsudskiego czy Miejskim Domem Kultury. Naszą misją jest wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań. Hufiec tworzą młodzi, pełni ideałów instruktorzy. Krzewimy postawy obywatelskie, ekologiczne i patriotyczne, gdzie w centrum stawiamy szacunek do drugiego człowieka. Koncentrujemy się na współpracy i nauce zaradności życiowej od najmłodszych lat. Wierzymy, że oddolną pracą budujemy lepsze jutro dla świata. Działalność hufca odpowiada na lokalne potrzeby tworząc alternatywę dla młodzieży wobec wirtualnego świata czy używek.
Budynek przy ul. 3-go Maja 21 pełni ważną funkcję społeczną – służy jako miejsce spotkań harcerzy, ale również organizowane są tu ogólnodostępne warsztaty, spotkania otwarte i wydarzenia o charakterze lokalnym. W obiekcie odbywają się kursy dla młodzieży i dorosłych mieszkańców, dotyczące m.in. rozwijania kompetencji liderskich, pracy z dziećmi czy działań prospołecznych.
Projekt spełnia wymóg ogólnodostępności określony w uchwale. Budynek będzie udostępniany zainteresowanym mieszkańcom na równych zasadach. Działania realizowane w obiekcie są otwarte dla mieszkańców, a zgodnie z planem obiekt będzie dostępny co najmniej 30 godzin tygodniowo w godzinach 6:00–22:00. Dostępność ta dotyczy ogółu mieszkańców, a nie tylko użytkowników związanych z organizacją.
Przestrzeń ta będzie więc wciąż służyła jako miejsce aktywności społecznej, edukacyjnej i integracyjnej, otwarte na potrzeby lokalnej społeczności. Dzięki realizacji projektu budynek stanie się trwały i odpowiednio zabezpieczony przed dalszą degradacją techniczną, co umożliwi jego bezpieczne użytkowanie.
Uzasadnienie realizacji projektu
Głównym celem projektu jest wzmocnienie posadowienia i ścian nośnych budynku przy ulicy 3-go Maja 21 w Sulejówku. Konieczność realizacji projektu wynika z oceny stanu technicznego budynku wykonanej przez uprawnionego konstruktora - jako wymagającego szybkiej interwencji w zakresie wzmocnienia posadowienia. Ustabilizowanie konstrukcji zwiększy bezpieczeństwo w użytkowaniu. Z efektów realizacji projektu skorzystają mieszkańcy Sulejówka, zarówno będący członkami Hufca Sulejówek, jak i osoby spoza organizacji harcerskich. Wykonanie remontu umożliwi dalsze, bezpieczne korzystanie z budynku.
Status projektu
Zweryfikowany pozytywnie