Opis projektu
Zadaszona przestrzeń, którą planujemy utworzyć w ramach Projektu, będzie zlokalizowana na ogólnodostępnym terenie podwórza Szkoły Podstawowej nr 2 w Sulejówku, w części południowo-zachodniej działki, częściowo na istniejącej utwardzonej nawierzchni. Założenie takie nie spowoduje zwiększania zabudowy działki, pozostawiając poziom części biologicznie czynnej na dotychczasowym poziomie. Projekt jest tym samym zgodny z istniejącym Planem Zagospodarowania Przestrzennego tej części miasta.
„Zielona stacja Sulejówek” będzie składała się z trzech funkcjonalnie uzupełniających się części, tworzących nowoczesną jednolitą całość:
1) zadaszonej przestrzeni o pow.35 m2, przeznaczonej na cele dydaktyczne (np. spotkania tematyczne dla seniorów, pogadanki, zebrania grup aktywistów społecznych, zbiórki harcerskie, nowoczesne i przyjazne zajęcia lekcyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej). Ta część będzie wyposażona w ławki, krzesła oraz tablicę.
2) zadaszonej przestrzeni o pow.35 m2 przeznaczonej na cele rekreacyjne (np. odpoczynek dla dzieci i rodziców korzystających z boisk i placu zabaw, odpoczynek dla spacerujących seniorów i rodzin z dziećmi, rowerzystów, zebrań o charakterze mniej formalnym). Ta część będzie wyposażona w ławki i pufy do odpoczynku.
3) miejsca dla pozostawienia rowerów i ewentualnej ich naprawy (część osób na zajęcia/spotkania będzie mogła przyjechać rowerem, a dodatkowo miejsce naszego projektu znajduje się niedaleko lasu, który jest miejscem wycieczek rowerowych). Ta część będzie wyposażona w stację naprawczą dla rowerów (specjalny stojak, narzędzia). Dodatkowym atutem tego miejsca jest również istniejąca już zadaszona wiata dla rowerów.
Przestrzeń z punktu 1. i 2. skorzysta częściowo z istniejącego już utwardzenia, a do pozostałe nawierzchni zostanie zastosowana sztuczna trawa lub zasiana zostanie specjalna mieszanka traw cieniolubnych (dzięki czemu stworzona zostanie bezpieczna i przyjazna, ekologiczna nawierzchnia do użytkowania przez odwiedzających to miejsce mieszkańców.
Wszystkie trzy części będzie usytuowane obok siebie i będą tworzyły jednolitą nowoczesną i ekologiczną propozycję przestrzeni „Zielonej stacji” dla mieszkańców Sulejówka.
Zielona stacja Sulejówek będzie dostępna również popołudniami, wieczorami i w weekendy (zgodnie z godzinami otwarcia placu zabaw i boiska Orlik). Będzie obsługiwana przez animatorów (pracowników szkoły) i konserwowana przez konserwatora szkoły. Będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców Sulejówka (przykłady grup mieszkańców, które skorzystają poniżej w uzasadnieniu realizacji projektu) w wymiarze minimum 43 godzin tygodniowo lub więcej (minimum w tygodniu od 17-22, w soboty 9-19, w niedziele 11-19).
Uzasadnienie realizacji projektu
1. Celem projektu ‘Zielonej stacji Sulejówek’ jest stworzenie miejsca do przeprowadzania różnego typu aktywności na świeżym powietrzu, dodatkowym celem jest również stworzenie komfortowego przystanku dla rowerzystów. Oba cele promują aktywności na świeżym powietrzu oraz zdrowy styl życia w otoczeniu przyrody.
2. Projekt odpowiada na następujące potrzeby/problemy mieszkańców Sulejówka:
• potrzeba zadaszonej, wyposażonej, otwartej przestrzeni do przeprowadzania zajęć, zebrań, spotkań o charakterze dydaktycznym, społecznym i artystycznym
• potrzeba integracji mieszkańców i grup zorganizowanych
• potrzeba aktywizacji dzieci i młodzieży i zwiększenie czasu przebywania na świeżym powietrzu (zwłaszcza w dobie komputerów/smartfonów)- projektowany przystanek będzie spełniał swoją funkcję przy każdej pogodzie
• potrzeba urozmaicenia i unowocześniania zajęć lekcyjnych dla dzieci i młodzieży- zajęcia w przestrzeni plenerowej, dzięki odpowiedniemu dotlenieniu mózgu, ułatwiają szybkość i łatwość zapamiętywania materiałów
• potrzeba miejsca do odpoczynku dla dzieci i rodziców przy terenie boisk i placu zabaw
• urozmaicenie przestrzeni „na zielono”, dzięki czemu projekt komponuje się z wizerunkiem naszego zielonego Sulejówka
3. Z projektu będą mogli korzystać WSZYSCY mieszkańcy Sulejówka, w szczególności:
• seniorzy (m.in. członkowie pobliskiego Domu Seniora na osiedlu Czarnieckiego)
• lokalni aktywiści i grupy zorganizowane (np. harcerze z Hufca Sulejówek)
• użytkownicy boisk i placu zabaw przy SP2 (np. piłkarze MLKS Victoria Sulejówek)
• społeczność SP2 (uczniowie, nauczyciele, rodzice)
• społeczności z innych okolicznych szkół
• rowerzyści
• a nawet goście spoza Sulejówka, którzy przyjadą zwiedzić miasto – co jest szczególnie istotne ze względu na położenie szkoły przy drodze wojewódzkiej i na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego
Zielona stacja Sulejówek będzie dostępna również popołudniami, wieczorami i w weekendy (zgodnie z godzinami otwarcia placu zabaw i boiska Orlik). Będzie obsługiwana przez animatorów (pracowników szkoły) i konserwowana przez konserwatora szkoły. Będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców Sulejówka w wymiarze minimum 43 godzin tygodniowo lub więcej (minimum w tygodniu od 17-22, w soboty 9-19, w niedziele 11-19).