Lokalizacja
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3, IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO
Opis projektu
Główne założenia projektu:
1. Wyposażenie pracowni komputerowej w sprzęt, tj. laptopy, akcesoria, oprogramowanie
2. Stworzenie cyklu szkoleń dla mieszkańców miasta z zakresu podniesienia kompetencji cyfrowych.
Wyposażenie pracowni w nowoczesny sprzęt komputerowy zwiększy efektywność nauczania, stworzy warunki do korzystania z różnorodnych źródeł informacji, uatrakcyjni sposób przekazywania wiedzy, wzbogaci metody i formy pracy z uczniami, a także będzie sprzyjać rozwojowi kreatywności, innowacyjności oraz pracy zespołowej.
Biorąc pod uwagę powyższe chcielibyśmy zakupić 25 nowoczesnych, przenośnych komputerów dla uczniów, 25 klawiatur, 25 myszy, 25 par słuchawek z mikrofonem oraz 1 projektora. Dodatkowo planujemy zakup oprogramowania MS Office.
W pełni wyposażona pracownia pozwoli również na organizowanie szkoleń dla mieszkańców miasta. Szkolenia miałyby na celu podniesienie kompetencji i umiejętności informatycznych i komunikacyjnych osób potrzebujących tego typu wsparcia i odbywałyby się raz na kwartał.
Uzasadnienie realizacji projektu
Celem projektu jest wyposażenie pracowni komputerowej w nowoczesny sprzęt, który posłuży kilka kolejnych lat i sprzętowo będzie mógł obsłużyć nowoczesne programy oraz umożliwi udział w projektach realizowanych przez szkołę. Obecny sprzęt jest przestarzały i wymaga wymiany by sprostać oczekiwaniom użytkowników. Obecna sytuacja finansowa nie pozwala na wymianę starego i ciągle psującego się sprzętu komputerowego. Liczba komputerów i akcesoriów musi być dostosowana do liczby osób w klasie. Komputery powinny posiadać oprogramowanie spełniające dzisiejsze standardy (MS Office).
Bardzo ważnym punktem projektu jest również ogólnodostępność. Na chwilę obecność dostęp do szkoleń informatycznych dla mieszkańców jest ograniczona.
Opis realizacji
W roku 2023, w Szkole Podstawowej nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku został zrealizowany Projekt z Budżetu Obywatelskiego „Wyposażenie pracowni komputerowej”.
Projekt miał na celu wyposażenie pracowni w nowoczesny sprzęt komputerowy zwiększający efektywność nauczania, tworzący warunki do korzystania z różnorodnych źródeł informacji, podniesienie jakości sposobu przekazywania wiedzy, wzbogacenia metod i form pracy z uczniami.
Szacowany koszt projektu wynosił 118.185,75 zł. Koszt faktyczny wyniósł 109.404,75 zł. Zakupiono 25 laptopów Lenovo, 25 oprogramowań Microsoft Office Standard, 25 zestawów klawiatura + mysz, 25słuchawek z mikrofonami, 1 projektor.
W ramach realizacji projektu został zorganizowany otwarty kurs informatyczny dla mieszkańców miasta. Szkolenia miały na celu podniesienie kompetencji i umiejętności informatycznych i komunikacyjnych osób potrzebujących tego typu wsparcia. Odbyły się 4 spotkania, w których uczestniczyły 22 osoby. Tematy szkoleń dotyczyły zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktycznego wykorzystania komputerów w codziennym życiu. Szkolenie prowadziło 2 trenerów z firmy UNIKOMP: Zbigniew Podlasek i Filip Mielniczuk. Tematy spotkań obejmowały:
1. Oprogramowanie – systemy operacyjne. Zakupy w internecie.
2. Oprogramowanie – antywirusy. Platformy streamingowe, muzyka, filmy, seriale w internecie.
3. Dostęp do internetu – jak i gdzie? Bank w internecie.
4. Poczta w internecie. Bezpieczeństwo w sieci internetowej.
Wyposażenie pracowni w nowoczesny sprzęt komputerowy podniosło jakość odbywających się w pracowni zajęć informatycznych. Uczniowie chętnie pracują na zajęciach, mają satysfakcję z pracy na nowym, sprawnym sprzęcie, pozwalającym w atrakcyjny sposób realizować podstawę programową oraz rozwijać umiejętności i zainteresowania uczniów w zakresie TIK.
Szkolenia dla mieszkańców cieszyły się 100% frekwencją. Mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w spotkaniach, zadawali pytania, zgłaszali obszary, w których chcieliby wykorzystać nowo uzyskaną wiedzę w praktyce. Wielu z nich wyraziło chęć udziału w kolejnych spotkaniach.
Komórka / jednostka organizacyjna odpowiedzialna za realizację
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
Status projektu
Zweryfikowany pozytywnie