Lokalizacja
Różne miejsca na terenie całego miasta Sulejówek, na terenach działek miejskich, do których tytuł prawny posiada Miasto.
Oferuję społeczną pomoc merytoryczną w zakresie realizacji projektu na każdym jego etapie, w każdym jego aspekcie i przez cały czas jego trwania. Zobowiązuję się dostarczyć wszelkie materiały niezbędne do realizacji wszystkich zadań określonych w projekcie - życiorysy, zdjęcia, informacje, treści inskrypcji na tablice kamienne, propozycje treści na tablice edukacyjne, materiały do powtórnego (i uzupełnionego) wydania publikacji oraz wszelkie inne niezbędne materiały.
Zobowiązuję się także do społecznej, fizycznej pomocy przy realizacji projektu.
Opis projektu
1. Upamiętnianie osób wyróżnionych tytułem „Zasłużony dla Miasta Sulejówek”, w formie tablic plexi z życiorysami i zdjęciami. Dzięki temu każdy mieszkaniec i przyjezdny będzie mógł dowiedzieć się jak wspaniali ludzie tworzyli to miasto. A elewacje będą z daleka informować, że np. szkoła to nie tylko budynek, ale przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzyli. Dotyczy to naprawdę niezwykłych osób, których życiorysy i zasługi warto przedstawiać w sposób jak najszerszy. Tablice będą poświęcone m.in. śp. dyr. Halinie Zielińskiej, śp. dyr. Andrzejowi Kosińskiemu (budynek LO), śp. dyr. Bolesławowi Duszczykowi, śp. Panu Stanisławowi Januszewskiemu (budynek SP4). Wszyscy ci ludzie całym sercem i duszą oddani byli dzieciom i młodzieży z naszego miasta oraz okolicy. Każdy z nich podejmował i przeprowadzał szereg inicjatyw służących uczniom, szkołom oraz miastu. Niewątpliwie zasługują na to by miasto godnie ich upamiętniło.
2. Wykonanie 10 pamiątkowych tablic kamiennych przymocowanych do głazów narzutowych przed Dębami Pamięci zasadzonymi w Parku Glinianki. Upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej, mieszkańców Sulejówka oraz stworzenie nowego, trwałego miejsca pamięci w mieście (wymiana obecnych tabliczek tymczasowych na trwałe upamiętnienie).
3. Uzupełnienie „Szlaku historycznego miasta” o nowe tablice - uwzględnienie miejsc, budynków i historii, które nie zostały zawarte w dotychczasowej wersji szlaku. Wykorzystanie dostępnych dawnych zdjęć do zaprezentowania na tablicach informacyjnych w miejscach, w których te zdjęcia zostały wykonane dziesiątki lat temu. M.in. Wille Kaprys, Józefina, Jadwisia, Wanda, Dusieńka. Uwzględnienie serii przedwojennych pocztówek i zaprezentowanie zdjęć tych pocztówek na tablicach w miejscach, w których zdjęcia zostały wykonane prawie 100 lat temu.
4. Dodruk publikacji „Nasi Bohaterowie, Ocalmy ich od zapomnienia” wydanej w 2020 r. dzięki środkom pozabudżetowym, lecz zdecydowanie w zbyt małym nakładzie (200 szt.) by zaspokoić podstawowe zapotrzebowanie społeczeństwa, a także rodzin Bohaterów, które chciałyby tę publikację posiadać.
5. Przywrócenie należytego stanu pozostałości po Osadzie Zochna - stróżówce na rogu ulic 11 Listopada i Grabskiego. Profesjonalne czyszczenie budynku z graffiti, zabezpieczenie budynku powłoką antygraffiti uniemożliwiającą dalszą dewastację zabytku. Umieszczenie na budynku tablicy z historią Zochny oraz życiorysami K. Albrechta i S. Grabskiego.
6. Tabliczki z życiorysami i zdjęciami Bohaterów związanych z Sulejówkiem, które zostaną umieszczone na Skwerze Powstańców Warszawy oraz na cmentarzach, przy grobach Bohaterów. Ulepszenie dotychczasowych prób tworzenia tego typu wystaw, które z powodów finansowych były do tej pory dostępne jedynie w nietrwałej i nieodpornej na warunki atmosferyczne formie tymczasowej, a jednak wzbudziły duże zainteresowanie i aprobatę ze strony społeczeństwa.
7. Środki potrzebne do opieki nad (ok. 150) grobami żołnierzy, cywilnych ofiar II wojny światowej oraz zasłużonych mieszkańców, znajdującymi się na cmentarzach w Sulejówku - sprzęt do sprzątania grobów, biało-czerwone taśmy rypsowe, znicze, wkłady do zniczy, biało-czerwone wiązanki itp.
8. Upamiętnienie (kamień +płyta) Jana Hörl - Cichociemnego urodzonego w Sulejówku, kawalera orderu Virtuti Militari. Bohater nie ma miejsca pamięci jeszcze nigdzie w Polsce.
9. Za wszelkie pozostałe dostępne środki z BO proszę zakupić kosze na śmieci, które zostaną zainstalowane w różnych częściach miasta,w których ich brakuje.
Uzasadnienie realizacji projektu
Ogólna koncepcja zakłada edukację mieszkańców i osób przyjezdnych. Na realizacji projektu skorzystają osoby we wszystkich grupach wiekowych. Projekt będzie posiadał niezwykle atrakcyjną i przystępną formę. Celem jest upowszechnianie wiedzy o historii i dziedzictwie, ukazanie historii jako cennego źródła wartości, wzorców i odniesień, budowanie szacunku, więzi i wzmacnianie świadomości w zakresie wartości dziedzictwa kulturowego. Celem jest także zaspokojenie potrzeb społeczeństwa w kwestii dostępu do informacji o lokalnych Bohaterach i nadrobienie wieloletnich zaniedbań w szerokim dostępie do informacji. Realizacja projektu będzie ogólnodostępnym i łatwo dostępnym źródłem informacji i wiedzy. Dotychczasowe, tymczasowe projekty tego typu wzbudziły duże zainteresowanie i aprobatę ze strony społeczeństwa. I to właśnie najlepiej świadczy, że potrzeba w kwestii trwałego upamiętniania i stałego dostępu do informacji jest w społeczeństwie ogromna. Rodziny Bohaterów czekają od dziesięcioleci.